Walcz z hałasem za pomocą okien!

Wybierając okna do domu warto wcześniej zastanowić się, jakie funkcje mają one spełniać i jakimi według nas powinny odznaczać się parametrami. Oferta rynkowa producentów stolarki okiennej jest obecnie bardzo szeroka i zróżnicowana, więc wybór okien potrafi przysporzyć naprawdę wiele trudności. Dlatego tym bardziej warto zwrócić uwagę na rolę okien w naszym domu i uniknąć najczęściej popełnianych błędów przy zakupie tych jakże ważnych produktów.

Stolarka okienna bez wątpienia powinna nam zapewniać nie tylko właściwą dawkę naturalnego światła słonecznego. Okna powinny również skutecznie chronić dom przed stratami ciepła oraz przed hałasem. Na ogół staramy się dopasowywać okna do charakteru własnych wnętrz, nie zwracając większej uwagi na ich parametry techniczne. Tymczasem w trakcie zakupu okien powinien nas zainteresować między innymi współczynnik przenikania ciepła oraz współczynnik izolacyjności akustycznej okien. Na ten drugi parametr szczególną uwagę powinny zwrócić osoby mieszkające w pobliżu dużych dróg, lotnisk, linii kolejowych oraz wszystkich tych miejsc, w których istnieje dość duże natężenie hałasu. Po okna dobrze tłumiące hałas mogą jednak sięgnąć właściwie wszyscy, bez względu na miejsce zamieszkania.

słuchawki tłumiące hałas
słuchawki tłumiące hałas

Wszechobecny hałas niestety bardzo utrudnia życie, ale na szczęście można skutecznie minimalizować jego poziom. Co więcej, naukowcy nawet dowiedli, że hałas może być przyczyną przedwczesnego starzenia się oraz zaburzeń związanych ze słuchem. To właśnie dlatego tak ważne jest tłumienie hałasu przez okno. Coraz większą uwagę przywiązujemy do okien cichych, czyli takich, które są w stanie redukować hałas. Konstrukcje takich okien są starannie przemyślane, a dzięki temu hałas panujący na zewnątrz budynku może stawać się praktycznie niewyczuwalny.

Chcąc wybrać odpowiednie okna do domu, warto więc zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na tak zwany współczynnik izolacyjności akustycznej. Parametr ten jest określany mianem symbolu Rw, a wyrażany jest w decybelach - dzięki temu możemy poznać wartość redukcji hałasu z zewnątrz. Im większa będzie wartość parametru Rw, tym lepsza będzie izolacyjność danego okna i na odwrót.

W trakcie kupowania okien, warto też zwrócić uwagę na to, czy wybrane przez nas produkty posiadają odpowiednie certyfikaty oraz aprobaty techniczne potwierdzające współczynnik izolacyjności akustycznej. O właściwościach akustycznych okna w bardzo dużej mierze decyduje ich konstrukcja, a zwłaszcza rodzaj i budowa użytych szyb. Niemniej jednak, chcąc wybrać odpowiednie okna, trzeba mieć także na uwadze wiele innych elementów, takich jak: okucia, profil oraz sposób, w jaki zostały założone uszczelki. Trzeba też wspomnieć o tym, że nie wszystkie okna posiadają specjalne certyfikaty i aprobaty. Część producentów posługuje się jedynie deklaracjami zgodności z normą, a te nie stanowią tak naprawdę potwierdzonych technicznie atestów.

Z roku na rok na rynku systematycznie wzrasta zapotrzebowanie na okna o odpowiedniej izolacyjności akustycznej. Wiąże się to również z tym, iż wzrasta świadomość klientów co do tłumienia hałasu przez okna. Decydując się więc na zakup okien do domu, zawsze warto mieć na uwadze nie tylko walory estetyczne tych produktów. O wiele większe znaczenie powinny mieć dla nas poszczególne parametry techniczne, gdyż to właśnie one są w stanie zapewnić nam komfort, spokój oraz poczucie bezpieczeństwa. Warto też dodać, że tylko w pełni profesjonalnie zamocowane okna nie tracą swoich parametrów. Dlatego poza wyborem okien, warto także mieć na uwadze ich sposób montażu.