Ciepły montaż okien a standardowy montaż okien - wyjaśnienie

Zacznijmy od tego że od kilku lat coraz popularniejszy w branży robi się zwrot ciepły montaż okien. Jednak gdy zapytać fachowców wielu z nich do końca nie potrafi wyjaśnić czym jest owy ciepły montaż okien i czym się on różni od standardowego montażu okien. Cóż – poziom wiedzy w branży nadal jest niski, choć z roku na rok przybywa fachowców, którzy chcą nabywać nową wiedzę. Firmy zajmujące się produkcją środków montażowych jak i producenci okien kładą coraz większy nacisk na edukację. I dobrze!

Montaż ciepły a standardowy

dom z zamontowanymi oknami
dom z zamontowanymi oknami

Główną różnicą pomiędzy standardowym montażem okien (tym na piankę montażową) a ciepłym montażem jest sposób uszczelnienia przestrzeni pomiędzy murem budynku a ramą ościeżnicy okna.

W przypadku montażu standardowego uszczelnienie to wykonuje się przy użyciu pianki montażowej.

W przypadku ciepłego montażu okien uszczelnienie to wykonuje się przy pomocy pianki montażowej oraz zewnętrznych folii paroprzepuszczalnych, które są za razem wodoodporne i folii wewnętrznych, paroizolacyjnych (paroszczelnych).

Ciepły montaż charakteryzuje jedna prosta zasada: szczelniej od wewnątrz niż od zewnątrz.

W ciepłym montażu okien stosuje się również taśmy rozprężne, które mogą zastąpić piankę montażową jak i folie paroprzepuszczalne i paroizolacyjne.

Polskie realia montażowe

Ciągle przeważającym wyborem jest montaż tylko na piankę montażową. Rozwiązanie to jest najprostsze, najszybsze i najtańsze.

Jednak w pogoni za energooszczędnością i ograniczaniem strat energii na ogrzewanie jest rozwiązaniem najgorszym. Wydajemy kilkadziesiąt tysięcy złotych na porządne okna bo zależy nam na obniżeniu kosztów ogrzewania poprzez wybór okien o jak najlepszej izolacji termicznej (najlepszym współczynniku przenikania ciepła Uw – im niższy tym lepszy) bagatelizując kwestię montażu naszych porządnych okien.

Najwięcej ciepła uchodzi właśnie poprzez nieszczelności warstwy uszczelnienia szczelin dylatacyjnych! Sama pianka montażowa traci swoje właściwości uszczelniające. Dodajmy do tego niechlujstwo montażowe – nieprzygotowane otwory okienne i właśnie cały nasz plan zaoszczędzenia na przyszłych kosztach ogrzewania spali na panewce.

Ciepły montaż okien czy szczelny montaż okien?

No właśnie? W zasadzie to od początku powinniśmy używać pojęcia szczelny albo szczelniejszy montaż okien bo tak jest ogólna idea montażu. Odgrodzić warunki zewnętrzne od pomieszczenia – zabezpieczając je przed niechcianą infiltracją wody, wiatru i wilgoci.

Folie paroprzepuszczalne i paroizolacyjne (paroszczelne) dodatkowo zabezpieczają naszą warstwę uszczelniania -piankę PU zwaną potocznie montażową przed tego typu czynnikami zewnętrznymi.

Zwiększają one szczelność naszego połączenia okno – mur a co za tym idzie sprawiają że nakłady na ogrzewanie danego pomieszczenia będą mniejsze. Hipotetycznie zakładając może właśnie stąd wzięło się pojęcie ciepłego montażu okien i drzwi. Marketingowo brzmi nieźle i zaczyna się coraz lepiej sprzedawać co jest bardzo pozytywnym zjawiskiem świadczącym o coraz większej świadomości klientów decydujących się na tego typu montaż jak i samych ludzi z branży – montażystów okien, sprzedawców okien i drzwi, producentów materiałów uszczelniających.