Funkcje okna

Mało kto zastanawia się nad funkcjami okien. One po prostu są i nikogo to nie dziwi. Jak to zwykle bywa doceniamy coś co istnieje dopiero wtedy gdy tego, lub jakiejś jego funkcji zabraknie w naszym codziennym życiu. Tymczasem często warto zainwestować w coś za w czasu by potem mieć spokojną głowę na wiele lat.

Funkcje okna są różnorodne. Nam wystarczy że będą swobodnie się otwierały i będą szczelne. Gospodyni domowa pewnie będzie pilnowała aby były zawsze czyste. Gdy zastanawiamy się głębiej często wymieniamy termalne funkcję okna. Chodzi o cyrkulację powietrza o różnej temperaturze. W zimie dobra szczelność okna pozwala znacząco obniżyć wydatki, ponieważ z mieszkania przez nieszczelne okna nie ucieka ciepło i grzejniki można przykręcić. Zainwestowanie w takie okno to zatem wymierna korzyść ekonomiczna. Także z zewnątrz przy nagłym obniżeniu temperatury do mieszkania nie dostaje się nadmierna ilość zimnego powietrza. Jednak przeciętny człowiek nie zastanawia się także nad innymi funkcjami okien, takimi jak na przykład izolacja akustyczna. Okno z pewnością powinno pełnić taką funkcję szczególnie gdy dom lub mieszkanie znajdują się w okolicy drogi szybkiego ruchu. Szczególnie doceniamy tą funkcję, kiedy w pobliżu rozpoczyna się budowa. W tej chwili większość polskich miast jest w stanie remontu. Co rusz spotykamy ciężki sprzęt, który oprócz utrudniania ruchu na drodze robi oczywiście wiele hałasu.

veka alphaline przekrój
veka alphaline przekrój

Inną funkcją okna jest zapewnienie odpowiedniej ilość światła w mieszkaniu. Tutaj wiele zależy także od człowieka. Wieszanie w oknie ciężkich firan i zasłon, lub zastawianie go kwiatami nie jest dobrym pomysłem. Szczególnie gdy okna są małe. Lepiej zostawić swobodny dopływ światła do wnętrza.

Funkcją okna jest także branie udziału w zapewnieniu odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu, aby zapewnić skuteczne działanie klimatyzacji. Zbyt duża ilość dwutlenku węgla w pokoju, który produkujemy z każdym wydechem może doprowadzić do bólów głowy, rozdrażnienia i bezsenności.
Przez okno wyglądamy na świat, lecz należy brać pod uwagę także fakt, że ktoś może zajrzeć przez nie w celach rabunkowych. Powinny być zatem dobrze zabezpieczone i wytrzymałe. Wiele dzisiejszych okien bardzo trudno jest wybić ponieważ są zrobione z wytrzymałego szkła pokrytego specjalną folią, która utrudnia rozbicie go. Kilka warstw czyni je nawet kuloodpornymi. Dodatkową rolę odgrywają stalowe wzmocnienia w ramach okien. To tam najczęściej uderza złodziej, aby otworzyć okno. Stal utrudnia także wybicie szyby. Dostępne są specjalne okucia, które umożliwiają blokowanie i ryglowanie okiennic. Niektórzy decydują się na zakup żaluzji, które także zabezpieczają szyby przed wybiciem.

Okno powinno być moce, szczególnie gdy zamieszczone jest w newralgicznym miejscu. Tutaj także ważny jest materiał wykonania, zbrojenia ramy. Samo szkło zbrojeniowe przydaje się na przykład w małych oknach dachowych, gdzie może dojść do obciążeń przez duży opad śniegu lub deszczu. Szkło zbrojeniowe jest także najczęściej odporne na ogień, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie z zewnątrz.