Szyba zespolona – jak jest zbudowana?

Szyby zespolone stanowią nowoczesny, trwały i hermetyczny układ kilku tafli szklanych, dzięki czemu jeszcze lepiej chronią przed hałasem, nadmiernym promieniowaniem słonecznym czy nawet przed ewentualnym włamaniem. Tego rodzaju rozwiązanie jest coraz częściej stosowane w innowacyjnych systemach okiennych, głównie dlatego, że ma wiele zalet.

Do budowy szyb zespolonych jest wykorzystywane szkło typu float, które charakteryzuje się wysokim stopniem przechodzenia światła, a na dodatek jest idealnie płaskie. Tego rodzaju szkło jest przezroczyste i znakomicie sprawdza się do tworzenia szyb okiennych. W celu zapewnienia wysokiego bezpieczeństwo, szkło może być dodatkowo utwardzane bądź laminowane.

Szkło typu float to oczywiście nie jedyny element szyby zespolonej. Do jej budowy wykorzystuje się także wysokiej jakości środek higroskopijny (w formie granulatu), który jest gwarancją tego, iż gaz znajdujący się pomiędzy poszczególnymi szybami jest wolny od wilgoci. Środek ten stanowi wypełnienie ramki dystansowej, z którą szyba jest połączona przy pomocy innowacyjnych materiałów klejąco-uszczelniających. Dzięki zastosowaniu tak zaawansowanych technologicznie rozwiązań, każda szyba zespolona charakteryzuje się stosunkowo niskim współczynnikiem przenikania, co z kolei daje znacznie większy komfort użytkowania.

szyba zespolona 4/16ar/4
szyba zespolona 4/16ar/4

Obecnie można wyróżnić kilka rodzajów szyb zespolonych. Obok szyb zespolonych jednokomorowych coraz większą popularnością cieszą się także szyby wielokomorowe. W zależności od potrzeb klienta, nowoczesne okna mogą posiadać przeszklenie szybą zespoloną jednokomorową, dwukomorową bądź trzykomorową. Standardowa jednokomorowa szyba zespolona składa się z dwóch tafli szkła float, natomiast szyba dwu czy trzykomorowa ma takich tafli więcej. Taki podział uwzględnia ilość zastosowanych tafli szkła w szybie zespolonej.

Warto też dodać, że obok standardowych szyb zespolonych na rynku stolarki okiennej są nam także oferowane szyby zespolone dźwięko-ochronne, antywłamaniowe oraz przeciwsłoneczne. Dzięki starannie dobranym materiałom takie szyby mogą nas chronić przed hałasem, nadmiernym promieniowaniem słonecznym czy stanowić zabezpieczenie przed włamaniem. Nieco rzadziej można zetknąć się natomiast z tak zwanymi ornamentowymi szybami zespolonymi, które mają na celu zmniejszenie przejrzystości (jednak z zachowaniem odpowiedniej przepuszczalności światła dziennego). Takie szyby posiadają na swojej powierzchni ornament i mogą być stosowane na przykład w celach dekoracyjnych.