Okna w kolorze? Czemu nie!

Wiosna wkracza do naszej codzienności wielkimi krokami. Czemu by nie sprawić, by była w wielu miejscach? I to na stałe, niekoniecznie tylko przez 3 miesiące?

Kolory mogą znaleźć się wszędzie. Także na oknach. Przyjęło się, że okna powinny być białe. I takie są najczęściej. Wpływ na taki właśnie wybór ma niepisany zwyczaj i ceny, zwykle niższe co najmniej o 25 % od produktów kolorowych. My podpowiadamy jakie sposoby można wykorzystać, by nasze okna były kolorowe każdego dnia roku.

Pierwszym pomysłem godnym wykorzystania jest jednostronne lub dwustronne okleinowanie kształtowników okiennych kolorowymi foliami. Najpopularniejszą dotąd w Polsce firmą produkującą kolorowe folie okienne jest RENOLIT AG. Folie mają za zadanie imitować kolory i rysunki ram okiennych z drewna, np. słoje, sęki. Na rynku dostępne są również folie gładkie i w takich barwach kolorystycznych, które nie mają nic wspólnego z imitowaniem rzeczywistości. Dzięki ich zastosowaniu uzyskujemy wrażenie pomalowanej ramy okiennej.
Sam proces naklejenia folii nie jest skomplikowany. Nakleja się ją fabrycznie specjalnym klejem na widoczne powierzchnie profili. Najczęściej jedynie od strony zewnętrznej okna, choć możliwe jest również foliowanie obustronne, w tym także dwukolorowe. Podczas foliowania zakrywa się całe widoczne ściany profili tak, by kolor podkładu był niewidoczny.

kolory
kolory

Drugim sposobem uzyskania kolorowych okien jest metoda barwienia kształtowników okiennych polegająca na koekstruzji, czyli współwytwarzaniu. Chodzi o to, że nakłada się zewnętrzną warstwę kolorową już na etapie produkcji białego kształtownika. Kolor uzyskuje się wówczas przez połączenie warstwy tworzywa PVC z warstwą szkła akrylowego PMMA (polimetakrylanu metylu), a jeszcze inaczej - po prostu z połączeniem z plexi.
W procesie połączenia warstw powstaje produkt, w którym strona wewnętrzna jest biała, zewnętrzna zaś - kolorowa. Dzięki zastosowaniu szkła akrylowego, warstwa zewnętrzna jest trwalsza i bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Na jej trwałość wpływa też jej grubość (0,5 mm). Tak uzyskana struktura jednak nie będzie wyglądem przypominała drewna. Stanie się bardziej podobna lakierowanych proszkowo profili z aluminium.

Okna można też polakierować. Wystarczy potraktowanie kształtowników okiennych odpowiedniego rodzaju farbami. Nie warto jednak robić tego w warunkach domowych. Nieumiejętne próby malowania doprowadzą jedynie do zniszczenia okna. W procesie tym profile przed malowaniem powinny zostać odpowiednio przygotowane, potem także właściwie zabezpieczone, następnie dopiero malowane przy użyciu pistoletów natryskowych. Po malowaniu powinny w odpowiednich warunkach wyschnąć, gdyż w przeciwnym wypadku na gładkiej powierzchni lakieru widoczna będzie każda drobinka kurzu czy piasku. Stąd też warstwa lakieru powinna być nakładana wyłącznie w przygotowanych do tego lakierniach.

Ostatnim, czwartym sposobem na uzyskanie kolorowych okien, jest połączenie białych plastikowych kształtowników okiennych ze specjalnymi kolorowymi nakładkami aluminiowymi. Rozwiązanie szczególnie poleca się tym inwestorom, którzy cenią indywidualne rozwiązania oraz estetyczność ich wykonania. Dzięki wykorzystaniu tej metody jesteśmy w stanie w zupełnie nieinwazyjny sposób stać się dumnymi posiadaczami pięknych, kolorowych okien.
Wołajmy więc wiosnę, niech się u nas rozgości na cały rok! Kolorowe okna!