Funkcje okien PCV

Stolarka okienno-drzwiowa potrafi przysporzyć wielu kłopotów, zwłaszcza, że na rynku można obecnie znaleźć bardzo szeroki wybór różnego rodzaju okien oraz drzwi. Nie jest łatwo znaleźć jednak okna, które będą odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom i jednocześnie będą posiadać wszystkie najważniejsze certyfikaty. Zanim wyruszymy na poszukiwania okien do własnego domu, warto poznać ich najistotniejsze funkcje. Dzięki temu podczas zakupu skupimy się na tym co naprawdę ważne, gdyż często zapominamy o roli okien, a tego rodzaju produkty wybieramy kierując się na przykład stopniem dopracowania detali.

Jedną z najważniejszych funkcji okien PCV jest bez wątpienia funkcja termiczna. Właściwa izolacja termiczna pomoże nam chociażby zmniejszyć koszty za energię cieplną. Co więcej, ta funkcja okien ma także bardzo duży wpływ na komfort termiczny pomieszczeń. Izolacyjność cieplna okien jest związana w dużej mierze z szybami. Szyby powinny nie tylko przepuszczać światło naturalne, ale też są one odpowiedzialne za to, by ciepło nie wydostawało się na zewnątrz. Nowoczesne szyby są pokrywane specjalnymi powłokami, które blokują ucieczkę ciepła z budynku.

okno uchylno-rozwierne
okno uchylno-rozwierne

Kolejne istotne funkcje okien PCV, na które należy zwrócić uwagę to izolacja akustyczna oraz szczelność otworu okiennego. Okna, poza tym, że powinny nas chronić przed dostawaniem się zimna do środka, powinny także przepuszczać odpowiednią ilość światła dziennego. Przepuszczalność światła definiuje tak zwany czynnik "Lt", więc z jego wartością warto się zapozna przed wyborem konkretnych okien. Im wyższy będzie procent przepuszczanego światła naturalnego, tym jaśniej będzie w naszym domu. Funkcja tanie wątpliwie także ma bardzo duży wpływ na komfort użytkowania budynku.

Koncentrując się na stolarce okiennej, wart również pamiętać o tym, że okna powinny zapewniać odpowiednią wentylację. O skutkach braku właściwej infiltracji powietrza chyba nie trzeba specjalnie nikogo przekonywać. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią wentylację, wówczas w pomieszczeniach może zacząć pojawiać się zawilgocenie, a następnie grzyb oraz pleśń. To przede wszystkim skutek braku dopływu powietrza, a do takiej sytuacji nie wolno dopuścić. Wilgoć po pewnym czasie zacznie przenikać do ścian naszego domu, a to z kolei będzie miało wpływ na stopnie niszczenie konstrukcji budynku. Co więcej, niewłaściwa wentylacja często przyczynia się także do uszczerbku na zdrowiu mieszkańców - grzyby oraz pleśń mogą powodować nie tylko uczulenia, ale też do występowania chorób górnych dróg oddechowych czy uciążliwego bólu głowy.

Wybierając produkty stolarki okiennej warto więc zadbać o to, aby zakupione przez nas okna PCV spełniały wszystkie wyżej wymienione funkcje. Każdy inwestor powinien zdawać sobie sprawę, że liczy się nie tylko technologia wykonania okna, ale efekt finalny, czyli całe okno. Wyżej wymienione funkcje powinny mieć dla każdego inwestora duże znaczenie - dobrze dobrane okna sprawią, że zamieszkamy w bezpiecznym i przede wszystkim zdrowym budynku.