Szyby zespolone

Jednym z głównych elementów konstrukcji okna są szyby. W zależności od indywidualnych potrzeb, nowoczesne okna z PVC mogą być przeszklone szybami pojedynczymi, szybami zespolonymi jednokomorowymi lub szybami zespolonymi dwukomorowymi. W zależności od konstrukcji, każda szyba zespolona jest przez producentów szyb i producentów okien specyficznie opisywana.

przekrój szyby zespolonej
przekrój szyby zespolonej

Weźmy pod uwagę termoizolacyjną szybę jednokomorową składającą się z dwóch szyb o grubości 4 mm pomiędzy którymi znajduje się ramka dystansowa o grubości 16 mm. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest mieszaniną argonu i powietrza.

Natomiast termoizolacyjna szyba dwukomorowa składająca się z trzech szyb o grubości 4 mm pomiędzy którymi znajdują się ramki dystansowe o grubości 12 mm. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest mieszaniną kryptonu i powietrza.

Najistotniejsze właściwości szyb zespolonych są:

  • Współczynnik przenikania ciepła szyby Ug - Im niższa jest wartość współczynnika przenikania ciepła szyby Ug, tym lepiej szyba chroni przed stratami ciepła.
  • Współczynnik przepuszczalności światła Lt - Im wyższa jest % wartość współczynnika przepuszczalności światła, tym więcej światła przenika przez szybę do wnętrza pomieszczenia.
  • Współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej g - Im wyższa jest % lub dziesiętne wartość całkowitego współczynnika przepuszczalności energii g, tym większe są pasywne zyski energii przenikającej przez szybę do wnętrza pomieszczenia.
  • Własności akustyczne okna, jego zdolność do tłumienia hałasu, mają istotny wpływ na kształtowanie się właściwych,komfortowych warunków dla osób przebywających w budynkach.

Ważnym elementem na drodze poprawy izolacyjności akustycznej okna jest dobór odpowiedniego oszklenia. Miarą właściwości akustycznej szyb zespolonych jest ważony wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw. Stosowane w budownictwie szyby zespolone mogą osiągać izolacyjność akustyczną Rw>50 dB.

Reasumując powyższe właściwości okien należało by się zastanowić nad tym czy wydać trochę mniej pieniędzy i pozostać przy standardowych oknach czy jednorazowo wydać trochę więcej i zaoszczędzić np.na ogrzewaniu domu czy mieszkania.A co jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy czy niedaleko szpitala. Hałas który wtedy nam towarzyszy nie ukrywajmy jest uciążliwy i męczący.

Podejrzewam,że wniosek nasuwa się sam. Osobiście jestem zwolennikiem myśli,że lepiej jest jednorazowo wydać więcej by potem móc jeszcze więcej zaoszczędzić a wygospodarowane tym sposobem pieniądze przeznaczyć np. na przyjemności.