Podstawowe elementy konstrukcji okna PCV

W dzisiejszych czasach, okna PCV są najpopularniejszym i najbardziej ekonomicznym rodzajem okien montowanych w Polskich domach. Ich konstrukcja jest dosyć prosta i warto zapoznać się z jej podstawowymi elementami. Każde okno posiada ościeżnicę. To w niej umieszcza się skrzydła okna, czyli profile z wbudowanymi szybami.

Zarówno profile jak i ościeżnice produkowane są z PCV wzmocnionego metalowymi elementami, utrzymującymi okno w ryzach. Często wzmocnienia te zastępowane są włóknem szklanym i tworzywami sztucznymi, w celu poprawy właściwości cieplnych. W profilach i ościeżnicach znajdują się komory powietrzne, zatrzymujące chłód z zewnątrz budynku. Izolowane są czasem pianką poliuretanową.

Standardem są już okna z pięcioma komorami, jednak można zakupić i takie, które komór posiadają nawet osiem. Im jest ich więcej, tym lepsze właściwości izolacyjne. Ilość komór sprawdza się na linii przecięcia profilu w najszerszym miejscu. Profile wyposażone są w ścianki zewnętrzne. W oknach lepszej jakości są one dobrze widoczne i mają grubość od 2,5 do 3,0mm.

okno pcv Veka
okno pcv Veka Perfectline przekrój

W każdym profilu znajdują się szyby. W dzisiejszych czasach standardem są okna jednokomorowe z dwoma szybami, rozdzielonymi ramką dystansową. Ta wykonana jest z aluminium, lub stali szlachetnej i tworzyw sztucznych. Produkuje się także okna z większą ilością szyb. Szkło pokrywane jest powłokami wysoko i nisko emisyjnymi, spełniającymi określone funkcje izolacyjne, a poszczególne szyby oddziela się gazem szlachetnym.

Pomiędzy profilem a ościeżnicą znajdują się uszczelki o funkcji izolacyjnej. Produkuje się je z EPDM, czyli materiałów gumo podobnych i silikonowych. Wśród rozwiązań nowoczesnych stosowanych w uszczelkach znajduje się termoplastyczny poliestrowy elastomer (zwany w skrócie TPE). Standardowo uszczelki mają kolor czarny, ale można wybrać również inne kolory, w odpowiednio wyższej cenie.

Tradycyjne zawiasy zostały całkowicie wyparte przez okucia montowane w profilach. Są one umiejscowione dookoła profili, z tego względu nazywa się je okuciami obwodowymi. Umożliwiają one ruch skrzydeł względem ościeżnicy i korzystanie z funkcji mikro wentylacji. Doposażane są blokadami obrotu klamek, hamulcami okiennym, magnetycznymi zatrzaskami balkonowymi oraz rozwiązaniami, które można skoordynować z systemem inteligentnego domu. Każde skrzydło okienne posiada swoją klamkę. Współczesne klamki mają wiele dodatkowych funkcji. Posiadają przyciski blokujące otwarcie, zamki na kluczyk lub można je wyjmować.

Podsumowując, podstawowymi elementami konstrukcji okna pcv są: ościeżnica, profile, ramki, szyby, uszczelki okucia oraz klamki. Ich właściwości i parametry mają duże znaczenie w ocenie klasy, ciepła i bezpieczeństwa okna.