Okna na świat

Jaką historię mają okna? Wydawać by się mogło, że to z pozoru proste konstrukcje. Okno ewoluowało i zmieniało swoje znaczenie, wygląd i funkcje. Na początku był to zwykły otwór w ścianie. Później zaczęto go wypełniać skórą, drewnem czy tkaniną. Pojawiły się następnie okiennice, dzięki którym można było zamykać i otwierać. Stopniowo funkcja okna podnosiła swe zadanie - umożliwiała dostęp do światła, ale i ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Okna zaczęły także pełnić funkcję dekoracyjną.

przekrój okna pcv
Przekrój okna PCV

Jak wygląda współczesne okno? Wybór na rynku jest przeogromny. Okna dzielą się pod względem funkcji, zastosowania, kształtu, sposobu otwierania, barwy, materiału z którego są zrobione.

Przekroje ram skrzydeł okiennych i ościeżnic, dostępnych na rynku, różnią się od siebie kształtem, wymiarem, kolorem, a także liczbą komór. Warto jednak wziąć pod uwagę aspekt nie tylko nowoczesnego wyglądu, ale i funkcjonalności i energooszczędności.

Ważnym elementem każdego domu, w którym istotna jest energooszczędność jest właśnie prawidłowy dobór i montaż okien. Źle dobrane okna mogą być, bowiem przyczyną dużych strat energii cieplnej. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe stało się połączenie funkcjonalności z estetyką i nowoczesnością.

Każde okno składa się z kilku zasadniczych elementów: profilu ramy i skrzydła, okucia oraz wkładu szybowego. Między nimi znajdują się uszczelki.
Co to są zatem słynne komory, o których tyle się mówi dyskutując o oknach i ich wyborze?

Profile okienne mają budowę komorową, znaczy to, że wewnątrz swoich profili maja po prostu luki powietrzne. Liczba komór decyduje o parametrach termoizolacyjnych okien. Okna mogą być, zatem dwukomorowe, trzykomorowe, a nawet i pięciokomorowe. Nasuwa się, zatem pytanie kiedy warto wybrać okna wielokomorowe i jakie one mają zalety?

Komory to przegrody zbudowane wewnątrz profili oddzielone między sobą ściankami o różnej grubości. Budowa komorowa profili okiennych nie jest tu przypadkowa, każda z komór spełnia, bowiem swoje zadanie.

Liczba komór ma wpływ na izolacyjność cieplną okien, a także wpływa na ograniczenie występowania pary wodnej na szybach od wewnątrz czy mieszkania czy domu. Obecnie standardem są okna, które posiadają pięć komór. W przekroju profilu takiego okna pięciokomorowego, można wyodrębnić pięć komór.

Okna z pięcioma komorami wyparły z rynku okna trójkomorowe, które w przeszłości były standardem. Okna z profili o pięciu komorach w swojej budowie posiadają dwie komory zewnętrzne – jedna jest większa druga natomiast - mniejsza. Zawierają także komorę ze wzmocnieniem oraz dodatkowo dwie komory wewnętrzne.

Okna posiadające wewnątrz swoich profili aż pięć komór zapewniają lepszą izolacje cieplną i akustyczną niż okna lub drzwi wyprodukowane w oparciu o profile 3-komorowe. Izolacja cieplna umożliwia redukcję kosztów ogrzewa dzięki dobrym parametrom izolacji termicznej, natomiast izolacja akustyczna zapewnia lepszą ochronę przed hałasem.
Tak, więc okna z pięcioma komorami są obecnie najpopularniejsze na rynku.