Złe przygotowanie otworów okiennych pod montaż - konsekwencje

Dla wielu młodych ludzi największym marzeniem jest zamieszkanie na swoim. Ta grupa jednak również się rozwarstwia. Na tych, którzy najzwyczajniej w świecie chcą uciec od rodziców, jak i na tych, którzy tylko i wyłącznie chcą postawić własne cztery ściany. W dzisiejszych czasach mając pieniądze, o wiele łatwiej jest postawić dom "z krwi i kości". Niemniej jednak każdy element naszego nowego mieszkania powinien być dopracowany w 100%. Ważnym elementem o którym należy wspomnieć jest przygotowanie otworu okiennego. Tyczy to się również "starych" mieszkań, w których po jakimś czasie trzeba po prostu wymienić okna na nowe - lepsze. Wydawać by się mogło, że takie zadanie nie jest niczym trudnym. Tu często się mylimy. Na takich zabiegach nie warto szczędzić grosza. Nieodpowiednie przygotowanie takich otworów ciągnie za sobą bardzo wiele negatywnych konsekwencji, które w przyszłości mogą spowodować spore straty naszego mieszkania.

Często wykonując takie zabiegi na własną rękę nie zwracamy uwagi na fakt niewyrównania powierzchni ościeży okiennej, ubytki w murach, zalegający gruz i kurz czy pozostawienie pianki montażowej na nieoczyszczonym podłożu. To wszystko może powodować ogromne straty. Konsekwencjami takich niedopatrzeń mogą być odspojenia się warstw termoizolacji, przewiewy, przedmuchy wiatru czy przenikanie wody opadowej, potocznie mówiąc deszczu. Szczególnie drażniący może być ten temat w okresie zimowym. Ocieplenie domu czy podgrzewanie podłogowe na nic się zda, jeśli okna zostaną niewłaściwie zamontowane.

otwór okienny przygotowany do montażu okna
otwór okienny przygotowany do montażu okna

Kolejne straty finansowe czy też materialne może powodować pozostawienie starych parapetów podczas wymiany okien na nowe. Jak wiadomo, parapety zalegają głęboko w murach naszych posesji. Jeśli okna zostają wymienione, część z murów - gruz, po prostu się wysypuje. Powoduje to kolejne szczeliny, które po wcześniejszym zamontowaniu okien będą bardzo ciężkim zadaniem do załatania. Warto więc pamiętać, że wymiana okien wiążę się również z wymianą parapetów. Po wyciągnięciu starych okien, pierwszym wymienionym przedmiotem powinny być właśnie parapety. Po odpowiednim ich zabezpieczeniu, możemy przystąpić do następnego kroku, którym będzie montaż okien. Taki zabieg pozwoli z czystym sumieniem zakończyć ten element remontu.

Jak można więc zauważyć, a nawet przekonać się na własnej skórze, przygotowywanie otworów okiennych do remontu nie jest przysłowiową "bułką z masłem". Każda zmiana w naszym domowym zaciszu powinna być wykonywana przez fachowców. Jeśli nie mamy większego pojęcia w tej branży, to warto dać "zarobić" komuś innemu. Co do pojęcia "zarobku" można się głębiej nad nim zastanowić, gdyż ewentualne szkody wywołane przez niewłaściwe przygotowanie takowych elementów remontu będą z całą pewnością o wiele wyższe niż usługa fachowca w tej dziedzinie. Z drugiej strony zaoszczędzi to zarówno naszych nerwów jak i naszych bliskich. Nieumiejętne podejście do tego tematu może nas słono kosztować, po czym wizyta fachowca przeciągnie się z powodu szkód wywołanych przez naszą chytrość.